Travelbugy a Geocoiny – jak to funguje (TB/GC)

TB
GC

Co to jsou cestovní předměty?

Předměty (TB/GC), které díky kódu který obsahují, cestují z keše do keše a protože keše mají také kód, dá se cesta těchto předmětů sledovat. Alespoň toto je jejich primární účel. Mohou být také součástí některých vašich předmětů denního použití (batoh, oblečení, auto, a mnoho dalšího...). Také to mohou být věci, které slouží primárně jen pro kochání na různých eventech a blíží se svou funkcionalitou spíše pamětním medajlím a mincím. Plno předmětů je různě funkčních. Některé předměty jsou povýšeny na umělecké dílo nebo jsou ze vzácných materiálů a samozřejmě tomu odpovídá i cena. Nicméně primární je cestovat a pak plnit úkoly které jim určíte. Úkoly se zadávají v listingu (a většinou i na doprovodném štítku) předmětu a kačeři, kteří přenáší tyto předměty by se měli pokusit úkol splnit. Samozřejmě to plnění úkolů se může zdát iluzorní 🙂 ale je plno předmětů které opravdu svoje mise plní. Samozřejmě předměty se ztrácí protože jsme lidi. Důvodů ztrát je mnoho - zničení keše, mudlové, nováčci (neznalí pravidel), nenechavci  a další a další... Musíte počítat s tím, že posílat drahé věci se moc nevyplácí a defakto jediná historie jsou keše a logy a ne vždy se podaří zpětně dopátrat, kde daná věc zmizela...

  diskuze dole pod článkem

Jak je poznám

Někde na nich naleznete kód. Sadu čísel a písmen které ho jednoznačně identifikují. Také je většinou v nějakém pouzdru nebo pytlíčku (pokud není vysoce odolný) a často má i doprovodnou cedulku s popisem co má vlastně dělat nebo kam směřuje.

TB/GC travel

Trasa jednoho TB pro ukázku (plní úkol přenést CWG z Česka do USA konkrétnímu kačerovi jde to pomalu ale jde) Nejlíp plní úkol ty co mají zadáno: "cestovat všude po světě" 🙂

Travel Bug Dog Tag - zkráceně Travelbug (TB)

Je libovolná věc doplněná o kovový identifikační štítek, zvaný psí známka (z angl. dog tag). Travelbug není předmětem běžné výměny, jako jiné věci umístěné za tímto účelem v cache. Jeho cílem je putovat z cache do cache. Proto si travelbug neponechávejte, ale přemístěte jej do jiné cache. Platí nepsané pravidlo, že travelbug můžete u sebe držet maximálně 14 dní, pak je potřeba ho vložit do cache nebo napsat majiteli e-mail o svých plánech (např. za měsíc jedu do zahraničí, kde ho umístím do cache, atd.). Za vyzvednutí z cache není nutno do ní nic jiného vložit. Ani vložením TB nebo GC do keše nevzniká právo si z cache něco vzít.

Logování

Každý Travelbug má na sobě identifikační kód Tracking Number který slouží pro zalogování předmětu. Tento kód je tajný a neměl by se zveřejňovat (viz různé seznamy, diskuzní fóra, foto fóra a pod...). Je určen jen pro nálezce, který se pod ním zaloguje při nálezu předmětu v keši (to jest když ho viděl). Loguje se tak, že na webu groundspeaku ve vyhledávací sekci pro cestovní předměty zadáte tento kód a pokud je správný jste přesměrováni na stránku daného předmětu. Zde se dočtete informace o předmětu, jeho cíl a další... a můžete jej zalogovat několika různými způsoby.

Logy:

 • Discovered It (Viděn) - v případě, že jste jej fyzicky viděli a opsali si číslo, třeba viděno na eventu nebo u kamaráda nebo v keši a nechcete ho poponášet.
 • Retrieve from "Jméno keše" (Vyzvedávám z keše "Jméno keše") - v případě, že jste ho nalezli v keši nebo na eventu a odtud si ho berete do svého inventáře a posunete ho dále do jiné keše nebo eventu.
 • Grab it from somewhere else (Sebráno odkudsi) - tato metoda se především používá při předání z ruky do ruky pak se předmět grabne od jiného uživatele. Dále je možnost použít tuto metodu v případě, že jej naleznete v keši, do které ale zatím není zapsaný. V tomto případě je určitě slušnost počkat týden až 14 dní - různí lidé logují různě a ne vždy vše mohou zalogovat okamžitě! Je dobré kontaktovat kačera, který má nyní předmět v držení a zeptat se ho proč ho nezalogoval. Za největší neslušnost se považuje okamžité grabnutí předmětu po jeho nálezu bez zjištění okolností proč není v dané keši!
 • Write note (Poznámka) - napsat poznámku k TB, nějakou důležitou informaci pro vlastníka, nebo jiný důležitý podmět.
 • Visit (Navštíveno) - TB keš navštívil (měl jsem ho v kapse) ale nezůstal v ní - třeba z důvodu, že by se nevešel, nebo to nebylo vhodné místo (založí záznam o poloze a přidá kilometry).
 • Drop (Vloženo) - TB byl vložen do keše (založí záznam o poloze a přidá kilometry).

Geocoin (GC)

Geocoin je vlastně také Travelbug. Na rozdíl od TB má podobu mince, medaile nebo jinak tvarovaného, většinou kovového předmětu. Mince jsou často spíše sběratelskou záležitostí a připomínají nějakou akci nebo nějaký významný den, osobu, objekt a jsou poměrně dobře výtvarně zpracované. Některé by se dalo říct, že jsou přímo umělecká díla. Mnoho z nich je i různě funkčních (kalendáře, astroláby, různé otočné a skládací předměty). Navíc téměř každý geocoin má svou ikonku v databázi narozdíl od TB. TB má jen několik zásadních druhů ikonek (pro skupinu TB). Stejně jako TB musí Geocoin obsahovat Tracking Number pro zalogování a platí pro něj stejné postupy jako pro TB.

Kolekce

U GC do hry vstupuje další fenomén a to sběratelství - už při aktivování GC je možnost jej umístit do takzvané kolekce jednoduchým zalogováním pomocí speciálních logů.

Logy:

 • Move To  Collection (přesunout do kolekce) - přesune GC (jde to i u TB) do kolekce. GC pak nebude zobrazován v nabídce při logování keší (předtím musí být předmět označen, že patří do kolekce - v editaci listingu předmětu).
 • Move To Inventory (vrátí do inventáře) - přesune GC/TB zpět do inventáře a zviditelní ho pro vkládání do keší.

  diskuze dole pod článkem

Co s nimi když je najdu v keši

 1. Prohlédnout si ho a zjistit o něm informace - bývají přiloženy na štítku. Štítky se ale ztrácí a tak je dobré pokud jste online, zjistit kam daný předmět chce cestovat. Dá se zjistit snadno buď přímo přes web groundspeaku nebo jeho oficiální aplikací.
 2. Rozhodnutí vzít/nevzít 🙂 toť otázka:
  - pokud vím, že budu lovit intenzivně a baví mě pomáhat tak je to ideální prostor pro posun TB/GC (ANO).
  - pokud mě to baví pomáhat posouvat předměty (ANO).
  - pokud mám cestu směrem kam daný předmět cestuje - obzvláště přeskoky do jiných států/kontinentů (ANO).
  - nevím co s tím nebo jsem nováček (spíše NE a nebo je potřeba se trochu o problematice informovat).
  - nebaví mě to (NE).
  - neplánuju intenzivně lovit (spíše NE).
 3. Zapsat si kde jsem ho našel - číslo/jméno keše (online logovat jedině Retrieve from nebo Discovered It nebo Write Note, v žádném případě online nelogovat Grab it from somewhere else pokud v dané keši není zapsán, nebo není jiný zásadní důvod).
 4. A šup s ním do taštičky.
 5. Do logu i do logbooku dané keše je rozumné napsat OUT:TB nebo OUT:GC pro přehled kdo daný předmět vzal. (OUT = ven - ve smyslu vyjmout ven)
 6. není povinost místo TB/GC do keše něco dávat - nejsou to předměty na výměnu.

Jak a kdy dát do keše

 1. Po nálezu keše a mám li nějaký TB/GC se mohu rozhodnout o umístění předmětu do keše. Je potřeba si uvědomit pár věcí, které přispějí k tomu aby předmět déle putoval:
  - velikost keše vs. velikost TB/GC (tak to je jasné ... prostě velký předmět do malé nepůjde 🙂 ) ale když vybírám keš kam to chci dát je dobré mrknout na velikost.
  - bezpečnost keše - subjektivní pohled na věc ale když to vemu z praxe, tak není úplně ideální dávat předměty do exponovaných keší na frekventovaných místech.
  - kvalita keše - určitě je lepší dát předmět do pěkné krabice než ho šoupnout do polorozpadlé plesnivé škatulky (někdy nelze jinak).
  - historie keše - hodně ztracených předmětů vypovídá o problematické keši (často to owner napíše i do listingu) - hůř se to zjišťuje online.
  - cil TB/GC - keš odpovídá cílu který chce daný TB/GC dosáhnout... např navštívit horské keše, cestovat do konkrétního místa, cestovat jen po mysterkách, T5 keších, Eventech.
 2. TB/GC umístím do keše a je dobré do logbooku i do logu napsat IN:TB nebo IN:GC je to pro přehled a lepší dohledání pokud je s předmětem problém. (IN = dovnitř - ve smyslu vložit)
 3. Co nejdříve zalogovat na stránce logem Drop (Vloženo) - nejlépe při logování keše kde máte seznam předmětů a je možno jej přímo nakliknout do dané keše. Dá se dologovat i dodatečně např pomocí logu Write Note u keše s poznámkou např.: "Dodatečně vkládám TB/GC"... Zalogování by mělo proběhnout co nejdříve (do 14 dnů - někdy to nejde - dlouhé výpravy mimo signál).
 4. Nikam se nepíše Trakovací kód (Tracking Number).

  diskuze dole pod článkem

Jiné varianty logování a další informace

Návštěva keše

Mám TB/GC a jeho cíl je někde dále ale lovím keše po cestě k cíli. Mohu ho takzvaně protahovat kešemi/eventy, popřípadě i kešemi co nemají krabičku (Earthcache, Virtual, nebo rozměrově neodpovídajícími nano....). Slouží k tomu log Visit (Navštíveno). Tím se jakoby TB/GC do keše vloží ale ihned zase vyndá. Vhodné pro keše po cestě a pro keše do kterých to fyzicky nejde. Log Visit vytvoří v lozích značku a započítá kilometry.

Grabnutí

Grab it from somewhere else (Sebráno odkudsi) - dávám ještě jednou extra, protože si to zaslouží detailnější pohled na věc. Je to log, který je trochu kontroverzní tím, že může zkracovat cestu TB/GC. Tento log nevytváří záznam o místě a tím pádem ani kilometry! Je to nouzový log, který by se měl používat u cestovních předmětů jen v případě, že to jinak nejde. Uvědomte si, že pohyb předmětů má setrvačnost - je pomalejší.

Případy použití

 • domluva mezi kačery - nemohu dlouhodobě předmět přenést tak ho dám kolegovi a ten ho ode mne grabne. Na to je to primárně určeno.
 • předchozí kačer, který má teď předmět napsaný na sebe, dlouhodobě (více jak 14 dní) neloguje a nereaguje na dotazy ohledně předmětu a já předmět našel v keši (XY). Je možnost grabnout s tím, že by bylo dobré TB/GC protáhnout keší XY, kde byl předmět nalezen což zabrání ztrátě vzdálenosti. Pořád platí že, za největší neslušnost se považuje okamžité grabnutí předmětu po jeho nálezu bez zjištění okolností proč není v dané keši! Doba 14 dní je považována za slušnost není nikde dána a je odvozena ze zvyklostí kačerů. (GPS bez internetu, dovolené, oblasti bez signálu a internetu, logování až u PC...). Po nálezu předmětu je dobré si nastavit na jeho stránce v menu předmětu sledování (symbol brýlí) v případě, že se někdo zaloguje dostanete informaci o změně emailem.
 • TB/GC leží v jiné keši než jsem ho našel a opět už uplynula dlouhá doba (14 dní alespoň od vašeho nálezu) a nic se neděje. Postup je pak stejný. Grabnout předmět. Protáhnout ho keší kde jste ho našli kvůli kilometrům. Opět platí pravidlo o slušnosti. Opět je možnost nastavit si sledování předmětu a hned je vidět pohyb když někdo zaloguje - přijde vám email.

Eventy

Event je také keš, takže není problém do něj TB/GC vložit a zase z něj vybrat. Většinou se toho využívá pro výměnu TB/GC a nebo, když vím, že nikam teď nepojedu tak se tam dá nechat předmět. Někdo z účastníků eventu ho pak zase může posunout dále. Logování je klasické - do eventu vložit a pak z eventu zase vzít. Samozřejmě se dá eventem i protáhnout a i další varianty logů. Event bývá i místem kdy se domluví předání předmětu z ruky do ruky (Grabnutí), ikdyž lepší je ho vložit a pak vzít zpět (vytvoří to záznam o poloze a přidá kilometry). Někdy je problém, že na eventu dlouho visí předměty, takže je také vhodné to co nejdříve zalogovat. Problém některých mega a giga akcí je, že vznikají seznamy předmětů a ty pak loguje každý a chodí obrovské množství logů od lidí, kteří ale daný předmět ani koutkem oka nezahlédli.  Je to kolorit 🙂 a je to o zamyšlení se, jestli má ten bod smysl, když jsem daný předmět ani neviděl.

Zámek logů

Další věc která je možná nově od roku 2016 je možnost zamknout logování (pro TB i GC). Pokud to uděláte nikdo nemůže na daný předmět napsat žádný Log. Povolit lze zase až odemčením. Změnu může provést jen vlastník daného předmětu na stránce předmětu. (Zavedeno z důvodu, že se občas GC/TB dostanou na seznamy a pak je logují i ti kteří danou věc nikdy neviděli, vlastník si pak určuje kdy je možno a nebo není možno předmět logovat).

  diskuze dole pod článkem

Ztráty a nálezy

Ztráty

TravelBugy i Geocoiny se ztrácejí. Ty druhé v pořadí více protože jsou hezčí. Důvody ztrát jsou různé ale ty nejhlavnější by se dali shrnout takto:

 • Vymudlená keš - keš kterou najdou nekačeři a buď ji odcizí zcela nebo ji vykradou (NEJČASTĚJŠÍ)
 • Krátko kačeři (nováčci) - jsem kačer mám 5 keší najdu krásný Geocoin nebo TravelBug a protože se mi líbí tak si ho vezmu. Nic o tom nevím. Za dvacet keší mě to přestane bavit a pak už nereaguji na nic. (ČASTÉ)
 • Kačer nenechavec - raději nezaloguje keš ale Geocoin si vezme když se mu líbí (MÁLO ale zřejmě se stalo...)
 • Nějaká jiná pohroma... příroda, stavebí činnost, atd. (MÁLO)

Takže když si tohle přečtete tak je další otázkou a má to smysl ? No na to si musíte odpovědět sami to za vás nevyřeší nikdo. Ale zase když se pak člověk podívá na tu mapku úspěšného GC/TB tak jo stojí to za tu srandu. (tu nahoře 😉 )

TB/GC fuč

Ukázka ukradení GC typická - nováčkem - (hráč má doteď odloveno 54 keší a nereaguje na nic a ani už nebude )

Jak nahlásit ztracený TB/GC

Pokud vám v keši visí dlouho nějaký  TB/GC a prokazatelně víte, že tam není, tak máte možnost tento nahlásit jako ztracený. Těžko říct po jaké době to udělat ale většinou to poznáte neb kačeři napíší do logu, že tam TB/GC není. Po několika opakováních je jasné, že je asi ztracený. Následovat by mělo označení předmětu jako ztracený.  Kliknutím na symbol předmětu ve vaší keši vstoupit na jeho stránky a v menu na pravo máte možnost odeslat vlastníkovi log "Označit předmět jako ztracený". Tím dáte najevo, že už to u vás v keší trčí dlouho a je to podezřelé. Vlastník pak může zahájit akci záchrany 🙂 pokud už to neudělal dříve... Může obeslat kačery, kteří se motali v keši v době vložení a po ní. Někdy se tímto i podaří některý předmět rozhýbat a tím se znovu dostane do oběhu.

Nález ztraceného TB/GC

Šťastná to chvilka 🙂 pokud se najde ztracený předmět je to jednoduché. Jakmile ho v nějaké keši zalogujete nebo použijete i jiný log Discovered It, Grabb a další stane se zase aktivním a kletba ztráty je z něj sňata...

Reinkarnace vlastního ztaceného TB

Tohle se netýká většinou geocoinů, protože od nich nemáte duplikát a nebo nejde tak snadno vyrobit. TB jsou často dodávány s duplicitním Tagem (známkou). Pokud je opravdu nereálné (to není nikdy), že by se původní TB vrátilo do oběhu. Lze vyslat náhradníka s druhým plíškem. Znamená to Grabnout si zpět dané TB. Vyrobit nový předmět a upravit listing a pak znovu pustit do nějaké keše... Má to pár nectností např pokud ho grabnete z druhé strany zeměkoule a pak dáte do keše tady tak vám naskočí dost kilometrů navíc (honikilometr 😉 )... A pokud by se náhodou obnovil ten původní tak z toho bude mapová schizofrenie pokud pojedou oba současně asi pak rozumné řešení nechat jednoho zlikvidovat...

  diskuze dole pod článkem

Další odkazy na informace ohledně GC/TB

Alternativní předměty (trekovatelné i netrekovatelné)

 • GeoKrety přezdívaná Krtek - občas se s některým předmětem potkáte v keších a musí se logovat na této stránce. Kódy i služba jsou zdarma ale podpora u lidí je slabší až slabá.
 • QuickLog je nekomerční obdoba TB založená na sledování předmětů, které hráči geocachingu nechávají v keších. Opět zdarma ale podpora u lidí slabá. Wiki.
 • PathTags spíše obdoba našich CWG v kovvém provedení - ale mají svůj kód. Můžete si jej nechat pokud ho naleznete a přes kód na stránce zalogujete kde jste ho našli a že ho máte.
 • CWG/SQ česká specialita funguje na tradičním výměnném systému kus za kus a zapisuje se na speciálně k t omu určených servrech - CWG Kolekce (CWG/SQ si ponecháte)

 

 
Spread the love
 • 6
  Shares
 • 6
  Shares
DrakMrak

DrakMrak

Geokačerem od roku 2008 a snad i nějaký ten pátek ještě...

Mohlo by se vám také líbit...

5 komentářů

 1. Duo Míťa napsal:

  Ahoj, je nějaký prográmek na sledování dvou TB na jednou?

 2. Mindimouři napsal:

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, jestli jde nějak vyřešit problém, když někdo grabnul TB dříve než jsem ho vložil do keše. Já už se na něj nedostanu a koukám, že teď už je u 3 kačera a nenačítají se mu km, když jsem do keše nevložil. Díky za odpověď.

  • DrakMrak DrakMrak napsal:

   No hodně záleží jestli si pamatuješ kód nebo ne…

   Pokud si ho pamatuješ tak je to jednoduché
   – Grabnout to zpět a vložit do dané keše a napsat mu ať si ho tam vyzvedne (grabnutí nepřidává cestu) … nejlíp mu i písnout, že takhle se to nedělá…
   ————————-
   Pokud si ho nepamatuješ je to horší
   – Asi njlepší je mu napsat a domluvit se. Pokud by nereagoval zkusit vlastníka daného TB aby ti poslal kód a pak je postup stejný
   – Pokud ani jedno tak už asi nic – dalo by se to řešit přes reviewra ale neslyšel jsem, že by to někdo až tak hrotil
   Zdraví: DrakMrak

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

eleifend facilisis leo. elit. ut libero Sed