GeoSpy – aktivita pro ty co rádi fotí

GeoSpy

Hra na pomezí geokešingu, turistiky a fotografování a hlavně o poznávání nových míst... Na rozdíl od geokešingu nejdejde v GeoSpy o krabičky někde ukryté v poza houští

Jako geokačeři procházíme mnoho krásných míst, a k tomu se často váže i mnoho krásných fotek a tady je prostor na jejich využití...

ale jde o to dojet na zajímavé místo, nafotit vlastní fotografie u zajímavého objektu/místa a buď objekt zalogovat (přidat vlastní foto, vlastní postřehy) pokud už existuje. Nebo ho vytvořit - asi podobně jako se tvoří geocache jen není potřeba krabičky stačí fotografie, informace o objektu a souřadnice. Na rozdíl od geokešingu probíhají tu týdenní soutěže o počty založených keší ale také o nejhezčí foto, nejlépe popsaný objekt popřípadě počet zabraných lokátorů a je možno si vysoutěžit nějaký ten den prémiových funkcionalit (PRO).

GeoSpy

GeoSpy je ryze česká outdoorová hra. Je poměrně podobná hře waymarking, kterou má na svých servrech groundspeak ale je mnohonásobně jednodušší a přehlednější. Má také mnohem jednodušší design stránek a proto je velmi snadné ji hrát. Hratelnosti přispívá i podstatně jednodušší členění kategorii a podkategorii objektů, které je defakto fixní a tím se celý problém hodně zjednodušší. Zajímavá je podpora lokátorů a zabírání území a samozřejmě je tu i jakási obdoba FTF přímo podporovaná hrou (FTR, STR, TTR). Takže je to i o tom zajistit první nějaké nové a zajímavé místo. Rozsah GeoSpy je mezinárodní a dnes už je zapojeno mnoho lidí z různých zemí. GeoSpy je zdarma ale pokud vás to více chytne dá se připlatit PRO verze za 13 USD na rok (cca 300Kč) a nebo být aktivní a dny PRO si vyhrát v soutěžích. PRO verze má některá vylepšení jako např.: možnost vkládání více fotek, větší fotky, lepší statistiky, GPX exporty a další drobnosti...

Cíle hry

Cílem hry je stát se členem speciální jednotky GeoSpy. Použij svoje špiónské schopnosti při zajišťování objektů, dobývání území a dosahování dalších zajímavých cílů.

 • Zajišťování a zakládání objektů
 • Vytváření kvalitní evidence objektů (listingy, informace o stavu)
 • Pořizování kvalitní fotodokumentace (časosběrné)
 • Obsazování území (lokátory)
 • Trocha toho soutěžení (o PRO, a zdravé přetahování se o FTR, Lokátory)

Celá hra je postavená na principu "Fair play" to jest předpokládá se, že použijete jen svoje fotografie pro zajišťování míst. Není problém na internetu kdekoliv získat fotografie objektů ale o tom tahle zábava není. Je lepší založit objekt a pak sledovat časosběr snímků a pohyb špiónů a číst mnohdy zajímavé logy.

Pravidla a popis hry

Pravidla a popis hry nemá cenu příliš rozepisovat. Detailně popsaná jsou na stránkách GeoSpy. Nicméně doporučuji pravidla nastudovat hlavně pro zakládání objektů kde je pár drobností které by se měly dodržovat (jazyk dané země, nějaká štábní kultura atd.). A nebo okouknout už založené objekty v dané lokalitě. Pro začátek stačí fotoaparát, a mít chuť se zapojit.

GSMapa

Ukázka výřezu mapy se zapnutými lokátory (vybarvené lokátory máte obsazené, symboly objektů, symboly odlovených objektů)

Určitě je dobré si nastudovat typy objektů a jejich podskupiny. I pro zdatní borci se občas zaseknou na tom kam něco zařadit. Tím, že je počet sekcí minimalizován není vždycky 100% jasné kam některý objekt zařadit a nebo patří do více sekcí naráz což se dá nastavit. Typy objektů jsou na mapě ty barevné čtverečky. Jen žluté už jsou ty které jste zajistili nebo vlatní objekty a typ se dozvíte až kliknutím na ně. Obdélníky jsou takzvané lokátory (Maidenhead locator system nebo také QTH lokátory). Pro GeoSpy se využívá dvou a šesti znakových lokátorů (maximum je 8 ale to už je hodně podrobné). Tento lokátorový systém používají radioamatéři a je vhodný na rozparcelování map. Lokátory lze běžně nastavit ve většině GPS zařízení jako jeden z mnoha souřadnicových systémů.

QTH Lokátory

QTH Lokátory (zdroj: Wikipedie)

Pro dobrou katalogizaci se dají objekty jak zajištěné tak vytvořené poměrně snadno (v profi) exportovat například do GeoGetu kde se s nimi dá dále pracovat. GeoGet je na GeoSpy adaptován včetně ikonek, dopočtu lokátorů.

Něco o obrázcích

Při zakládání nebo zajišťování je podmínkou vložit fotografii. Bez ní to prostě nejde. A o ty fotografie jde primárně. Je to jako u všech her někdy se setře primární úkol a pak stačí někomu i rozšmudlaná fotografie z mobilu, což samozřejmě funguje. Ale mimo jiné se každý týden soutěží o prémiové členství a jednou z věcí co se vyhodnocuje je i kvalita fotografii a neb počty lajků (srdíček) na fotce... Opět je to subjektivní ale přeci jen se zdá, že lepší fotky se pozvolna probublávají na povrch. Jako každá soutěž to má tendenci sklouzávat k povrchnosti bodu 🙂 ale tak to je - někdo to hraje na body a někdo na to aby to bylo pěkné.

Foky

TOP 10 fotek - u každého objektu je vidět ty nejhezčí fotky

Soutěže

V čem se vlastně soutěží (týdenní soutěž - co se udá za týden):

 • Nejvíce bodů za objekty (počty objektů)
 • Nejlépe hodnocený objekt (prostě objekt s nej srdíčky)
 • Nejlépe popsaný objekt [kvalita objektu v %]
 • Nejlépe hodnocená fotografie [srdíčka]
 • Nejvíce obsazených lokátorů (každý týden znovu ikdyž už ten konkrétní máte)

V každé soutěži se dá vyhrát

 • 1. místo - 5 dnů PRO
 • 2. místo - 3 dny PRO
 • 3. místo - 1 den PRO

Trochu čísel

Hra funguje od roku 2013 (za chvilku to bude 5 let) před ní ještě běžela cca rok betaverze kde se celkem intenzivně zkoušelo kde co a vychytávaly se mušky. Od té doby se zapojilo cca 400 špiónů 🙂 z 1925 přihlášených, intenzivněji cca 200. Což se nezdá moc ale doteď dokázali vyprodukovat přes 30 000 objektů po celém světě a počet fotografii se blíží ke 200 000.

Statistika

Statistika k 6.10.2017

Spread the love
DrakMrak

DrakMrak

Geokačerem od roku 2008 a snad i nějaký ten pátek ještě…

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1dadb6263e0b57ce2a0c0e19009d9637nnnnnnn