EVENTY – Eventy-Mega-Giga a CITO akce

eventové značky

Takže zase trošku osvěty a tentokráte jsme si vzali na paškál Eventy a vše možné co se toho týká. Eventy jsou akce, kde se můžete potkat s mnoha kačery, které znáte jen podle přezdívek na keších. Často se tam provádí různé taškařice a někdy jde i o pěkné soutěže s cenami, někdy o exkurze na místa kam byste se jinak ani nedostali a někdy i o přiložení rukou k dílu (CITO)... Takže není třeba se bát a je potřeba dorazit a třeba vás nějaká akce zaujme. Prostě pole eventů je neorané a i vy můžete přispět do palety eventového činění. No a proto eventy prostě potřebují malinké vysvětlení co to je, proč to je a co hledat na těchto akcích. Proč jsou důležité logy "Will Atend" a proč se jich nebát. Jaký je rozdím mezi Eventem, Mega(Giga)Eventem, CITO akcí a třeba MAZE. Prostě snad se nám podaří osvětlit všechny zákoutí Eventového činění.

Jinak tu máme i seznam eventů do 60 km kolem Třebíče aktualizovaný zhruba jednou za týden a pak ještě seznam větších plánovaných eventů jako Mega/Giga-eventy nebo speciality.

Eventy

Eventy (Mega/Giga) jsou akce kde se setkávají hráči geocachingu většinou za účelem se potkat a pozdravit se, popovídat, vyměnit zkušenosti, CWG, Travel Bugy, Geocoiny atd... navíc pak často za účelem další akce (doprovodné a nepovinné). Vlastní event je jen to setkání s pořadateli a dalšími účastníky daného eventu, popřípadě zalogování do logbooku (nepovinné). Cokoliv nad rámec setkání je doprovodná akce ale dost často jsou právě ty doprovodné akce tahákem vlastního eventu. Existovali kdysi i takzvané Flash mob eventy (bleskový event) ale dnes je stanovana délka trvání eventu na min 30 minut. Na eventech se dá opravdu zažít ledacos od výuky po adrenalinové zážitky, od zajímavých setkání se zajímavými lidmi po různé soutěže, turistické výlety, hraní deskových her nebo jiných někdy i docela šílených aktivit.

Prostě kačeři se umí bavit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak se správně zalogovat/přihlásit na event

Proč logovat před eventem

Na logování do eventu se používá log: Will Attended (WA)/Zůčastním se tím dávám najevo pořadatelům zájem o daný event. Nicméně není to povinné. Ale má to pak několik nectností když nelogujete.

 • Autor eventu se nedozví jaký je o event zájem a dost těžko se mu dimenzuje prostor pro event. Samozřejmě event někde na kopci, v parku, nebo jinde na volném place to neohrozí ale sofistikovanější eventy už mohou mít problém. Hodí se to i pro CITO eventy kde je potřeba připravit nějaký materiál na počet lidí.
 • Některé eventy jsou na počet lidí mají takzvaný STOP STAV. Dáno prostorem, možnostmi, kapacitou a dalšími ukazateli... A tam pak platí kdo první přijde (dá WA log) ten taky první mele dle známého českého přísloví 🙂 takže ti co se nezalogují se prostě nemusí vejít. Dá se zalogovat i přes čáru protože někteří z lidí se mohou v průběhu eventu odhlásit (buď smažou log WA nebo to napíší pomocí komentáře "Poznámky" a pak se lidé kteří jsou za čárou STOP STAVU dostanou do pořadníku - tohle celé je věc autora a řeší se za běhu většinou pořadníkem). Teoreticky se může i tak dostavit kdokoliv ale maximálně se může zalogovat STOP STAV a další věci se týkají většinou doprovodného programu a ten si nelze nějak vynutit.
 • U Mega a Giga je to specifické - tam je vyžadováno hodně logů WA hlavně proto aby se získaly ikonky Mega (500), Giga (3000) a tím se celá akce i zaštítí pro sponzory a pořadatele. Kolik lidí pak skutečně dorazí je otázkou - z praxe je to ale většinou víc než těch co se zalogovalo.

Takže souhrně logování eventu

 • Před eventem se loguje zájem o event LOGY: Will Attended.../Zůčastním se... (WA)
 • Po eventu se loguje  byl jsem na dané akci - pokud jsem tam opravdu byl LOGY: Attended/Účastnil jsem se a započítá se bod stejně jako kdyby se ulovila keš.

Eventy v kostce

Zakládání informace k tvorbě eventů

 • dimenzování eventu - pro min. 15 účastníků nepočítají se pořadatelé (MegaEvent 500 účastníků, GigaEvent se ustálil na 3000 účastnících) - neznamená to, že jich tolik skutečně přijde! A neexistují PMO (Prémiové) eventy.
 • musí mít správně zadané souřadnice místa konání nebo místa kde se bude logovat a účastníci tam prostě v daný čas budou.
 • musí mít čas začátku a čas konce aby bylo možné si naplánovat čas příchodu na místo konání eventu.
 • nelze povolit více eventů ve stejný čas na stejném místě nebo v blízkosti daného místa. Hlavně je to záležitost Mega a Giga eventů (do 30 mil/48km od Mega/Giga eventů a +/- 2 dny) - doprovodné eventy nejsou povoleny ale lze mít event den před na uvítanou a den po na rozloučení, popřípadě CITO - úklidovou akci což je samostatná záležitost a pak také MAZE akci ta jde přímo v souběhu s eventem. Vyjímka: Eventy v blízkosti nesouvisející s Mega/Giga mohou být publikovány jen tehdy, když nenarušují program Mega/Giga a jsou odsouhlaseny organizátory Mega/Giga, Groundspeakem a místními Reviewery.
 • v listingu mohou být komerční záležitosti např.: seznam sponzorů (nesmí tam být loga komerčních subjektů a jejich webové adresy) .
 • v listingu může být i prodej předmětů ale jen těch putovních které patří ke geokešingu (trawelbugů, geocoinů).
 • v listingu může být žádáno o polatky potřebné na úhradu konání eventu.
 • listing může obsahovat odkaz na nekomerční webovou stránku s detaily eventu (větší podrobnosti, zvlášť registrace, nabídky ubytování a další)
 • event musí být schválen nejméně 14 dní před konáním u velkých akcí typu Mega/Giga až půl roku předem.
 • event se vytváří obdobně jako keš ale z výše uvedeného plyne, že by se měl odeslat ke schválení minimálně tři týdny před danou akcí (u velkých eventů je to pak samozřejmě složitější a delší proces a rok práce na Mega/Giga akci není vyjímkou)
 • Bližší pravidla k Eventům a CITO akcím jsou na naší Wiki stránce.

Ostatní drobnosti kolem eventu jako takového

 • na eventech nemusí existovat logbook nicméně většinou je to prestiž ownera, že tam logbook je. Není povinnost se do něj zalogovat ale opět je to o tom jak se k tomu kdo postaví... Pokud logbook existuje určitě je lepší v něm být je to nakonec i zajímavá památka na různé akce. Má to i význam takový, že pokud jste schopni dokumentovat, že na eventu bylo opravdu 500 lidí (logbook) tak je možno dodatečně upravit ikonu jen pro Megaevent (při počtu účastníků 500 a výše) - musí to být doložitelné.
 • účastníci logují svojí plánovanou účast na eventu logem "Will Attended/Zůčastnim se" (WA) - mám zájem přijít. Neznamená to, že přijdou skutečně.
 • na eventu může být vyhlášen STOP-STAV daný kapacitou místa eventu nebo jinými parametry. STOP-STAV nesmí být nižší než minimální počet lidí na eventu (15) nebo deklarovaný počet v listingu eventu.
 • účastníci logují svoji skutečnou účast na proběhlém eventu logem "Attended/Účastnil jsem se" - byl jsem tam.
 • i owner může logovat vlastní event jako "Attended/Účastnil jsem se" pokud tam byl což se předpokládá - je to vpodstatě skoro povinnost.
 • po proběhnutí by měl být event označen jako "Temporarily Disabled/Znepřístupnit" co nejdříve (co nejdříve je míněno s rozumem - určitě do pár dní stačí) aby nemátl na mapě a do 4 týdnů archivován (i tady se dá dýl obzvláště u větších akcí). Disablování a archivace je tu hlavně proto aby se to nepletlo s aktivními Eventy.

Mega event

 • pro ikonku je nutné mít alespoň 500 WA a nebo doložit účast 500 kačerů (logbook nebo jiné podklady).
 • doba trvání alespoň 4 hodiny.

Giga event

 • pro ikonku je potřeba mít alespoň 3000 WA (12 týdnů před událostí) nelze získat zpětně (počítá se, že pokud získá event 3000 WA tak přijede cca 5000 účastníků - z praxe).
 • doba trvání 1-3 dny.
 • současně se může konat jen jedna Giga událost na celém světě.

Will Attend/Zůčastni se (WA) - takový zvláštní log

Will Attend/Zůčastním se aneb mám zájem přijet je log typu zájem ale neříká to nic o tom jestli skutečně dorazím. Teda většinou ano ale když to vztáhnu na Mega e Giga eventy tak tam jde zpočátku hlavně o podporu dané ikonky a akce. A je to dáno tím, že danou ikonku Mega dostane event ve dvou případech buď se nashromáždí dostatek logů WA (500) před vlastním eventem a nebo se doloží (logbook nebo jinak), že na eventu tolik lidí opravdu bylo. To samé platí o Giga jen ta číslovka je drobet větší (3000). Důvod proč získat dostatek WA logů je i ten, že se pak dá lépe řešit celá ekonomika větších akci a je lepší představa o tom kolik lidí má "zájem" nebo alespoň "o akci ví" tím je větší šance aby ekonomicky velké eventy vyšly a na akci dorazilo dostatek kačerů. Takže proto se shání podpora pro Mega a Giga eventy.

Announcement (hlášení)

Také to pak má tu vlastnost, že lidem kteří mají na eventu svůj WA log chodí informace "Announcement" na email o tom jak se event chystá, co je čeka atd. Takže se dá podle toho přizpůsobovat příprava na event.

Speciální eventy

CITO (Cache In Trash Out Event)

Jedná se o nějakou formu ekologického chování kačerů - takže je to setkání za účelem přiložit ruku k dílu a někde pomoct přírodě. Blíže popsáno je to na české geowikipedii. Popis je vyčerpávající.

MAZE (GPS Adventures Maze Exhibit)

je zvláštní druh geoeventu, který má za úkol seznamovat a zasvěcovat lidi všech věkových kategorií (event i pro veřejnost) do problematiky navigace, GPS technologií a geocachingu. Do roku 2013 byl tvořen pouze Groundspeakem v USA a Kanadě. V roce 2013 se však díky ČAGeo (Česká asociace geocachingu) dostala poprvé tato ikonka i do Evropy a již proběhlo několik evropských MAZE akcí...

Spread the love
 • 3
  Shares
 • 3
  Shares
DrakMrak

DrakMrak

Geokačerem od roku 2008 a snad i nějaký ten pátek ještě...

Mohlo by se vám také líbit...

8 odpovědí

 1. Washa napsal:

  Tak už jsem měl tu čest dělat pár eventů a CITO akcí, a též disabluji až druhý den po eventu, aby byly všichni účastníci, kteří se akce účastní pod čarou Disable. Ale v Brně je te´d móda u některých owerů, že proběhne event (do XX:YY) a na konci času v XX:YY jej owner dává už disable, takže kdo loguje pozdějí než na eventu, je už za čarou Disable. Jsem rád, že i tady na GeoTřebíči spíše převažuje názor, Disable až druhý den.

  • DrakMrak DrakMrak napsal:

   definice groundspeaku je “co nejdříve” 🙂 ale většinou nemám důvod to dřív jak druhý den disablovat… (důvod aby aktivní eventy nepletly lidi)
   nicméně jestli je někdo pod čarou nebo nad čarou disable fakt neřeším 🙂 nemluvě o tom, že někteří logují klidně za týden je to dle mého nesmyslný důvod – můj názor. 🙂 Přiznám na rovinu, že sepsat článek mě přimělo zcela něco jiného než to jestli někdo disabluje event hned nebo až za druhým hned 🙂
   Za mě to bylo spíše kvůli tomu, že někteří lidé neví co to je event a jak se do něj hlásit a proč zrovna tak a ne jinak… a tyhle drobné technikálie mě nechávají chladné a vůbec je neřeším a vlastně ani nevím jestli by mě to vadilo… spíš asi ne.

 2. N.o.e. N.o.e. napsal:

  Píšu, že o mě nejde, ale prostě některým lidem (čti ownerům) to prostě nevysvětlíš*

 3. N.o.e. N.o.e. napsal:

  Jediný s čím mám problém je: po proběhnutí by měl být event označen jako “Temporarily Disabled/Znepřístupnit” co nejdříve …
  a to proto, že je to jako logovat DISABLE keš, což v konečném důsledku může owner takové logy smazat!!! To zase křečci byli moc hrr, že vymysleli takovou pakárnu.
  Znám případy, kdy horlivý owner disabluje event ještě před jeho skončením. Všechny takové logy pak vypadají dost blbě.
  Osobně disabluju až na druhý den, aby se všichni zůčastnění vlezli pod DISABLE. Ne každý to dělá online hned ještě na eventu*

  • DrakMrak DrakMrak napsal:

   No je to na ownerovi osobně disabluji den po akci (křečci mě netíží)… beru to z čisté logiky věci… někdy do týdne když je to něco většího a než to probublá 🙂
   Zase to neber jako DOGMA žiš… já bych řekl, že když to do týdne disabluješ prd se stane.
   N.O.E. já mám problém s lidma kteří si všechno vykládají tak, že když je psáno musí to tak být nejlépe na 150% 🙂 trochu logiky do toho… je to hra ne buzerace.

  • DrakMrak DrakMrak napsal:

   Doplnil jsem to o logiku věci 😉

 1. 1.5.2019

  […] sebrat v hodně krátkém čase 3000 hlasů protože v jednom dni může být na světě jen jeden GIGA event a zájemců je samozřejmě více. Ambice jsou velké takže doufejme, že se podaří to […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..