foursquare:start

Vzhledem k zásadním změnám v koncepci Foursquare, není následující popis zcela adekvátní a některé věci nemusí fungovat vůbec. Až se usadí momentální překotný vývoj nyní už dvou aplikací (Foursquare a Swarm). Dodáme i bližší popisy…

Foursquare

Foursquare je geolokační hra/síť nejčastěji používaná na chytrých mobilních telefonech a tabletech.

Základní princip této hry je, checknout se [čeknout se] na místě, na kterém se právě nacházíte, např. v restauraci, parku, hotelu, letišti apod. Původní smysl této hry bylo zjistit, kde se právě nachází vaši přátelé a co třeba dělají. V poslední době, kdy vedení foursquare přidává do hry plno nových věcí, hra nabírá na popularitě. V dnešní době už u venues, tak se nazývají jednotlivá vytvořená místa, najdeme otevírací dobu podniku, telefon, webovou adresu podniku, twitter účet a plno komentářů a tipů od ostatních uživatelů. Rady a tipy od předchozích návštěvníků už mi kolikrát pomohli se rozhodnout, jestli vůbec daný podnik navštívit nebo ne, samozřejmě nemůže být každý spokojený s obsluhou atd, ale když si stěžuje více lidí po sobě, něco na tom bude…

Jak foursquare hrát?

Foursquare oficiálně uvolnil aplikace pro Android, iOS, BlackBerry a v této době by se na svět měla dostat i aplikace pro Windows Phone 8. Abyste se checkli, není potřeba mít oficiální aplikace, postačí vám i webový prohlížeč a v něm mobilní verze foursquare.

Některé služby, které lze provázat s foursquare

4sqmap

Nástroj pro sledování venues, vašich checkinů, badgů, které jste získali, kamarádů a další věci pěkně zobrazené na mapě. Služba vám zobrazuje i doporučená místa a místa se speciálem, tedy místa, kde dostane třeba za 5 checknutí v jedné kavárně kávu zdarma. V záložce Categories uvidíte, kolikrát jste se checkli v dané kategorii a na kolika různých venues to bylo. Záložka Trending vám prozradí, kde to zrovna v dané lokalitě žije, čili kde je momentálně checknuto nejvíce lidí. Po Praze to bývají zpravidla nákupní centra a školy. Samozřejmě zde funguje stejně jako přímo na webu Foursquare položka Search a Explore, kde si můžete filtrovat různé kategorie na mapě a nebo, když třeba hledáte nejbližší pizzerii na oběd, tak kde se nachází (osobně využívám nejvíce).

One More Check-in

What will you get with one more check-in? Co se stane, když se ještě jednou checknete? Na tuto otázku jste se možná už sami sebe ptali, nebo v lepším případě přímo foursquare, který vám na ni neodpověděl. Odpoví vám na ni ale tato služba, vcelku přehledně vám doporučí, kde a kolikrát se máte checknout, abyste získali badge, který nemáte. K dispozici je filtr odznáčků z kategorie:

 • Foursquare - všechny odznáčky, které můžete získat
 • Cities - poměrně nová věc na foursquare. Hodně měst po světe ziskala vlastní odznáček, pro jeho zisk je nutné checknout se minimálně na 5 venues, které se nachází v listu jednotlivých měst, kteří vytvořili sami obyvatelé města. Většinou jsou to pomátky a hodně navštěvovaná místa. ČR se také pokoušela o vlastní odznáček a to hned v několika městech, bohužel se ji to zatím nepodařilo.
 • Expertise - odznaky, které se stupňují, mají levely
 • Partner - lze získat, pokud sledujete určité účty na foursquare

Fitsquare

Úkolem této služby je počítat vám skóre, které získáte na základě míst, kde se checkujete. Laicky řečeno vám počítá „zdravé“ a „nezdravé“ venues. Za ty zdravé (parky, fitko…) dostáváte body plusové, za ty nezdravé logicky body ztrácíte (hospody, fastfoody…). Na této stránce zjistíte, kolik bodů získáte/ztratíte na jaké venue. Body ale nemusíte obdržet jenom za checknutí, dostáváte je i jen tak. Například vám přijde hláška „Did u know u can do ur recommended 150 minutes of weekly physical activity as 30 minutes on 5 days a week? +3 pts“, zatím jsem nepřišel na to proč a za jakým účelem/důvodem tyto zprávy chodí. Ze začátku byla služba omezená na určitý počet hráčů, nyní je ale dostupná pro všechny.

Look4square

Look4square je služba z dílny jednoho českého uživatele, konkrétně @hassmanm. Jak sám uvádí, je to služba, která vám pomůže najít foursquare venues ve vašem okolí. Jezdíte si po mapě a hledáte si venues, nic víc co dodat. Bez této služby si osobně nedokážu představit fungovat na foursquare.

Badge Assistant

Tato služba, jak už název napovídá, spravuje odznáčky a to tím stylem, že vidíte svoje získané odznáčky na mapě. Na této službě je ale zajímavé, že si můžete přepnout panel na zobrazení odznáčků, které vy nemáte a které získali vaši kamarádi z foursquare.

Untappd

Je spíše další sociální síť, která jenom využívá foursquare API. Tato síť bych řekl, že bude primárně určena pro muže, žádná žena však nemá zakázáno tuto síť využívat. (ano, mám tam i kamarádku :) ) Jedná se o pivní sociální síť. Prakticky jde o to, že pokud právě pijete pivo, checknete si ho do této sítě a pokud si ho dopřáváte v nějaké hospodě, kde je i založená venue na foursquare, tak si připojíte lokaci a spojíte to s checkinem na foursquare. I v této „hře“ získáváte odznáčky a je jich opravdu požehnaně. Hodně z nich je právě založeno i na tom, kde se skrze foursquare checkujete, můžete získat badge za pití piva na pláži atd. Moje nejoblíbenější doplňující služba k 4sq. :-)

4sqpix

Na této stránce najdete fotky z venues, které můžete hodnit. Hodnotit se však dají pouze, že se vám fotka libí nebo se vám líbí méně. Fotky jsou zobrazovány náhodně a nelze je nijak vyhledávat, pokud tedy chcete „olajkovat“ svoji fotku, nevěřím tomu, že na ni narazíte. V poslední době proběhla ve službě změna a už nejdou zobrazovat top hodnocené fotky ze světa, což sem viděl jako jedinou zajímavou věc na celé službě. Objevila se i záložka Stats, ale bohužel ještě není zprovozněná, třeba na nás čeká něco zajímavějšího, než jenom ledabylé klikání na fotky.

Další weby spojené s foursquare

Většina webů zmíněných níže se věnují odznáčkům, je na každém z vás, který web vám bude vyhovovat a zda nějaký z nich začnete používat.

GoSquare

Je česká stránka, na které najdete například Slovníček pojmů z této hry, seznam SuperUserů a další položky. Stránka samozřejmě funguje i jako blog a dozvíte se tu novinky ze světa foursquare. Na Twitteru můžete sledovat účet @gosquare_cz

About foursquare

Asi nejznámější anglicky píšící zdroj novinek o foursquare. Super věc je přehledný rozvětvený seznam všech kategorií na foursquare. :-) Na Twitteru píše pod @aboutfoursquare

Badge Unlock

Stránka, která radí, jak který odznáček získat. Hodně odznáčků ale bývá dostupná pouze v US. Součástí této stránky je list odznaků z pivní sítě Untappd a seznam městských odznáčků. Na Twitteru účet @badgeunlock

TheFoursquareGuru

Tento web kdysi běžel na serveru TheKrusel, na kterém ještě pár infomrací najdeme. Novější web je ale lepší, je tam mnohem víc věcí. Opět jde o server, který řeší především odznáčky a jak na ně. Je zde ale i zajímavá záložka, kterou jsem viděl poprvé. Je to seznam hlášek, které vám může foursquare za checkin napsat, autor popisuje i v jaké konkrétní situaci se hláška objeví a hlavně, kolik bodů za checkin dostanete. :)

4squarebadges

Opět seznam odznaků, který je možný si filtrovat na odznaky aktivní a neaktivní (retired).

foursquare addict

Další web o odznáčcích.

Pro Twitter positive lidi ještě pár účtů, které píší o foursquare: @foursquare, @ChciOdznacky, @4SQ_GURU, @4sqday, @FoursquareCZ

Slovníček pojmů

 • Checkin – přihlášení se na určítém místě (venue)
 • Venue – místo vytvořené na mapě, musí k němu být přidružená určití kategorie jako restaurace, bazén atd
 • Mayor – starosta venue, který má za posledních 60 dní nejvíce checkinů na tom místě
 • Badge – odznáček, jímž jste odměněni při splnění zadaných podmínek, každý badge má své podmínky získání
 • List - seznam míst, který si sami vytvoříte nebo který budete sledovat
 • To-Do – takto je označovám list, do kterého můžete zařadit venue, na které se chcete někdy v budoucnu podívat
 • Leaderboard – přehled bodů, jak si vedete mezi svými přáteli. Body se počítají za posledních 7 dnů
 • Tip - doporučení u venue od dalších uživatelů
 • Super User - Uživatel s vyššími právy, můžete editovat každou venue a podobně. Existují SU1, SU2 a SU3

Foursquare Time Machine

Foursquare Time Machine není nic jiného než nástroj, který generuje pěknou a přehlednou infografiku a provede vás v čase. Provede vás především minulostí, a to vaší minulostí spojenou s užíváním foursquare. Jestli jste ale čekali, že vám jako Stroj Času, ukáže i budoucnost, tak nezoufejte, foursquare vám doporučí, které venues můžete v budoucnu ještě navštívit.

Vše se odehrává přímo na webu foursquare a to na tomto ODKAZE (pro použití stroje času je samozřejmě nutností být přihlášen na foursquare)

Uvítá vás graficky pěkně zpracovaná stránka.

úvodní stránka Foursquare Time Machine

Při kliknutí na Fetch My History se začnou načítat data z vašeho profilu a zobrazí se váš první checkin, kterým jste začali foursquare hrát.

váš první checkin

Po kliknutí dole na ikonku Play se Stroj Času spustí a vy už se jenom kochejte, kde jste se v průběhu hraní foursquare checkovali. Zřejmě nebudete vše stíhat, je to poměrně rychlé. Na konci pak budete mít možnost se pomaleji prodrat všemi venues.

jste připraveni nahlédnout do budoucnosti?

Právě jste docestovali v čase až do současnosti, respektive k vašemu poslednímu checkinu. Kliknutím na Show Me The Next Big Thing nahlédnete do „budoucnosti“. Foursquare vám doporučí nějaké venues, které jsou lidmi hodně navštěvované, u kterých je hodně tipů atd. Samozřejmě máte možnost si nechat celou grafiku přehrát ještě jednou tlačítkem Replay. Nebo se rovnou kouknout na vaše statistiky - See My Stats.

vaše budoucnost

Nyní zřejmě poslední věc, která vás čeká. Statistiky. (miluju statistiky :-)) K nim přejdete kliknutím na Share My Stats, ale nelekejte se, nic sdílet nemusíte, ta možnost tu ale taky je. Chvilinku setrvejte, než se vaše infografika vytvoří a přes View My Stats se do ní ponořte.

těšíte se na infografiku?

Tadá! Infografika je na světě. :-) A může vypadat třeba takto. (ke dni 24.10.2013)

zoomova statistika

Poslední možnost, kterou máte, je sdílet vaši infografiku do světa a to po levé straně buď na Facebook nebo Twitter, případně si můžete nechát vygenerovat odkaz na obrázek.

{(rater>id=1|name=foursquare|type=vote)}

 • foursquare/start.txt
 • Poslední úprava: 08.September 2016 16:09
 • autor: gtadmin