Vzhledem k zásadním změnám v koncepci Foursquare, není následující popis zcela adekvátní a některé věci nemusí fungovat vůbec. Až se usadí momentální překotný vývoj nyní už dvou aplikací (Foursquare a Swarm). Dodáme i bližší popisy…
Foursquare
Foursquare je geolokační hra/síť nejčastěji používaná na chytrých mobilních telefonech a tabletech.
Základní princip této hry je, checknout se [čeknout se] na místě, na kterém se právě nacházíte, např. v restauraci, parku, hotelu, letišti apod. Původní smysl této hry bylo zjistit, kde se právě nachází vaši přátelé a co třeba dělají. V poslední době, kdy vedení foursquare přidává do hry plno nových věcí, hra nabírá na popularitě. V dnešní době už u venues, tak se nazývají jednotlivá vytvořená místa, najdeme otevírací dobu podniku, telefon, webovou adresu podniku, twitter účet a plno komentářů a tipů od ostatních uživatelů. Rady a tipy od předchozích návštěvníků už mi kolikrát pomohli se rozhodnout, jestli vůbec daný podnik navštívit nebo ne, samozřejmě nemůže být každý spokojený s obsluhou atd, ale když si stěžuje více lidí po sobě, něco na tom bude…
Jak foursquare hrát?
Foursquare oficiálně uvolnil aplikace pro Android, iOS, BlackBerry a v této době by se na svět měla dostat i aplikace pro Windows Phone 8. Abyste se checkli, není potřeba mít oficiální aplikace, postačí vám i webový prohlížeč a v něm mobilní verze foursquare.
Některé služby, které lze provázat s foursquare
Nástroj pro sledování venues, vašich checkinů, badgů, které jste získali, kamarádů a další věci pěkně zobrazené na mapě. Služba vám zobrazuje i doporučená místa a místa se speciálem, tedy místa, kde dostane třeba za 5 checknutí v jedné kavárně kávu zdarma. V záložce Categories uvidíte, kolikrát jste se checkli v dané kategorii a na kolika různých venues to bylo. Záložka Trending vám prozradí, kde to zrovna v dané lokalitě žije, čili kde je momentálně checknuto nejvíce lidí. Po Praze to bývají zpravidla nákupní centra a školy. Samozřejmě zde funguje stejně jako přímo na webu Foursquare položka Search a Explore, kde si můžete filtrovat různé kategorie na mapě a nebo, když třeba hledáte nejbližší pizzerii na oběd, tak kde se nachází (osobně využívám nejvíce).
What will you get with one more check-in? Co se stane, když se ještě jednou checknete? Na tuto otázku jste se možná už sami sebe ptali, nebo v lepším případě přímo foursquare, který vám na ni neodpověděl. Odpoví vám na ni ale tato služba, vcelku přehledně vám doporučí, kde a kolikrát se máte checknout, abyste získali badge, který nemáte. K dispozici je filtr odznáčků z kategorie:
- Foursquare - všechny odznáčky, které můžete získat
- Cities - poměrně nová věc na foursquare. Hodně měst po světe ziskala vlastní odznáček, pro jeho zisk je nutné checknout se minimálně na 5 venues, které se nachází v listu jednotlivých měst, kteří vytvořili sami obyvatelé města. Většinou jsou to pomátky a hodně navštěvovaná místa. ČR se také pokoušela o vlastní odznáček a to hned v několika městech, bohužel se ji to zatím nepodařilo.
- Expertise - odznaky, které se stupňují, mají levely
- Partner - lze získat, pokud sledujete určité účty na foursquare
Úkolem této služby je počítat vám skóre, které získáte na základě míst, kde se checkujete. Laicky řečeno vám počítá „zdravé“ a „nezdravé“ venues. Za ty zdravé (parky, fitko…) dostáváte body plusové, za ty nezdravé logicky body ztrácíte (hospody, fastfoody…). Na této stránce zjistíte, kolik bodů získáte/ztratíte na jaké venue. Body ale nemusíte obdržet jenom za checknutí, dostáváte je i jen tak. Například vám přijde hláška „Did u know u can do ur recommended 150 minutes of weekly physical activity as 30 minutes on 5 days a week? +3 pts“, zatím jsem nepřišel na to proč a za jakým účelem/důvodem tyto zprávy chodí. Ze začátku byla služba omezená na určitý počet hráčů, nyní je ale dostupná pro všechny.
Look4square je služba z dílny jednoho českého uživatele, konkrétně @hassmanm. Jak sám uvádí, je to služba, která vám pomůže najít foursquare venues ve vašem okolí. Jezdíte si po mapě a hledáte si venues, nic víc co dodat. Bez této služby si osobně nedokážu představit fungovat na foursquare.
Tato služba, jak už název napovídá, spravuje odznáčky a to tím stylem, že vidíte svoje získané odznáčky na mapě. Na této službě je ale zajímavé, že si můžete přepnout panel na zobrazení odznáčků, které vy nemáte a které získali vaši kamarádi z foursquare.
Je spíše další sociální síť, která jenom využívá foursquare API. Tato síť bych řekl, že bude primárně určena pro muže, žádná žena však nemá zakázáno tuto síť využívat. (ano, mám tam i kamarádku :) ) Jedná se o pivní sociální síť. Prakticky jde o to, že pokud právě pijete pivo, checknete si ho do této sítě a pokud si ho dopřáváte v nějaké hospodě, kde je i založená venue na foursquare, tak si připojíte lokaci a spojíte to s checkinem na foursquare. I v této „hře“ získáváte odznáčky a je jich opravdu požehnaně. Hodně z nich je právě založeno i na tom, kde se skrze foursquare checkujete, můžete získat badge za pití piva na pláži atd. Moje nejoblíbenější doplňující služba k 4sq.
Na této stránce najdete fotky z venues, které můžete hodnit. Hodnotit se však dají pouze, že se vám fotka libí nebo se vám líbí méně. Fotky jsou zobrazovány náhodně a nelze je nijak vyhledávat, pokud tedy chcete „olajkovat“ svoji fotku, nevěřím tomu, že na ni narazíte. V poslední době proběhla ve službě změna a už nejdou zobrazovat top hodnocené fotky ze světa, což sem viděl jako jedinou zajímavou věc na celé službě. Objevila se i záložka Stats, ale bohužel ještě není zprovozněná, třeba na nás čeká něco zajímavějšího, než jenom ledabylé klikání na fotky.
Další weby spojené s foursquare
Většina webů zmíněných níže se věnují odznáčkům, je na každém z vás, který web vám bude vyhovovat a zda nějaký z nich začnete používat.
Je česká stránka, na které najdete například Slovníček pojmů z této hry, seznam SuperUserů a další položky. Stránka samozřejmě funguje i jako blog a dozvíte se tu novinky ze světa foursquare. Na Twitteru můžete sledovat účet @gosquare_cz
Asi nejznámější anglicky píšící zdroj novinek o foursquare. Super věc je přehledný rozvětvený seznam všech kategorií na foursquare. Na Twitteru píše pod @aboutfoursquare
Stránka, která radí, jak který odznáček získat. Hodně odznáčků ale bývá dostupná pouze v US. Součástí této stránky je list odznaků z pivní sítě Untappd a seznam městských odznáčků. Na Twitteru účet @badgeunlock
Tento web kdysi běžel na serveru TheKrusel, na kterém ještě pár infomrací najdeme. Novější web je ale lepší, je tam mnohem víc věcí. Opět jde o server, který řeší především odznáčky a jak na ně. Je zde ale i zajímavá záložka, kterou jsem viděl poprvé. Je to seznam hlášek, které vám může foursquare za checkin napsat, autor popisuje i v jaké konkrétní situaci se hláška objeví a hlavně, kolik bodů za checkin dostanete. :)
Opět seznam odznaků, který je možný si filtrovat na odznaky aktivní a neaktivní (retired).
Další web o odznáčcích.
Pro Twitter positive lidi ještě pár účtů, které píší o foursquare: @foursquare, @ChciOdznacky, @4SQ_GURU, @4sqday, @FoursquareCZ
Slovníček pojmů
- Checkin – přihlášení se na určítém místě (venue)
- Venue – místo vytvořené na mapě, musí k němu být přidružená určití kategorie jako restaurace, bazén atd
- Mayor – starosta venue, který má za posledních 60 dní nejvíce checkinů na tom místě
- Badge – odznáček, jímž jste odměněni při splnění zadaných podmínek, každý badge má své podmínky získání
- List - seznam míst, který si sami vytvoříte nebo který budete sledovat
- To-Do – takto je označovám list, do kterého můžete zařadit venue, na které se chcete někdy v budoucnu podívat
- Leaderboard – přehled bodů, jak si vedete mezi svými přáteli. Body se počítají za posledních 7 dnů
- Tip - doporučení u venue od dalších uživatelů
- Super User - Uživatel s vyššími právy, můžete editovat každou venue a podobně. Existují SU1, SU2 a SU3
Foursquare Time Machine
Foursquare Time Machine není nic jiného než nástroj, který generuje pěknou a přehlednou infografiku a provede vás v čase. Provede vás především minulostí, a to vaší minulostí spojenou s užíváním foursquare. Jestli jste ale čekali, že vám jako Stroj Času, ukáže i budoucnost, tak nezoufejte, foursquare vám doporučí, které venues můžete v budoucnu ještě navštívit.
Vše se odehrává přímo na webu foursquare a to na tomto ODKAZE (pro použití stroje času je samozřejmě nutností být přihlášen na foursquare)
Uvítá vás graficky pěkně zpracovaná stránka.
Při kliknutí na Fetch My History se začnou načítat data z vašeho profilu a zobrazí se váš první checkin, kterým jste začali foursquare hrát.
Po kliknutí dole na ikonku Play se Stroj Času spustí a vy už se jenom kochejte, kde jste se v průběhu hraní foursquare checkovali. Zřejmě nebudete vše stíhat, je to poměrně rychlé. Na konci pak budete mít možnost se pomaleji prodrat všemi venues.
Právě jste docestovali v čase až do současnosti, respektive k vašemu poslednímu checkinu. Kliknutím na Show Me The Next Big Thing nahlédnete do „budoucnosti“. Foursquare vám doporučí nějaké venues, které jsou lidmi hodně navštěvované, u kterých je hodně tipů atd. Samozřejmě máte možnost si nechat celou grafiku přehrát ještě jednou tlačítkem Replay. Nebo se rovnou kouknout na vaše statistiky - See My Stats.
Nyní zřejmě poslední věc, která vás čeká. Statistiky. (miluju statistiky ) K nim přejdete kliknutím na Share My Stats, ale nelekejte se, nic sdílet nemusíte, ta možnost tu ale taky je. Chvilinku setrvejte, než se vaše infografika vytvoří a přes View My Stats se do ní ponořte.
Tadá! Infografika je na světě. A může vypadat třeba takto. (ke dni 24.10.2013)
Poslední možnost, kterou máte, je sdílet vaši infografiku do světa a to po levé straně buď na Facebook nebo Twitter, případně si můžete nechát vygenerovat odkaz na obrázek.
{(rater>id=1|name=foursquare|type=vote)}