Offline mapy c:geo
Verze 2 - únor 2019
Jedna z výhod bezplatné aplikace c:geo je možnost uložení Offline map stejně tak i keší. Díky tomu pak nepotřebujete v terénu data. Což se hodí hlavně v oblastech bez pořádného mobilního signálu, hlavně na horách, v lesích, …
- První krok je mít nainstalovanou v telefonu již zmíněnou aplikaci c:geo (nainstalujeme z Google play)
- Pak by se asi hodilo přihlásit se ke svému účtu na geocaching.com. Tedy po spuštění aplikace najít menu (3 tečky vpravo nahoře), Nastavení/Služby/Geocaching.com, zde vyplnit nick a heslo ke svému účtu.
- Nyní potřebujeme stáhnout samotné offline mapy. Možnosti jsou libovolné, ale jako nejrozšířenější a pravidelně aktualizovaný zdroj open street map doporučuji http://osm.paws.cz
- Pro začátek si budeme instalovat mapy pro ČR. Uložíme si soubor czech_republic_ee.map (ee verze obsahuje navíc i příhraničí okolních států). Stahovat můžete buď z prohlížeče rovnou na vašem telefonu (mapy mají kolem 500MB - pozor na vyčerpání mobilních dat, stahujte raději přes Wi-Fi). Nebo stáhnout na PC a přenést do telefonu (přes kabel, bezdrátově, přeposlat mezi telefony, …)
- Na webu OpenStreetMaps lze stáhnout i mapy okolních států a v mobilu mezi nimi pak přepínat. V případě cestování do vzdálenějších zemí je možno tahat mapy odsud: http://download.mapsforge.org/maps/
- Soubor s mapovými podklady máme uložený někde v telefonu.
- Spustíme c:geo, přes Menu tlačítko pokračujeme do Nastavení, kde volíme položku Mapa. Zde ťukneme na Složka s Offline mapami a aplikace sama začne prohledávat telefon. Po chvíli máme na výběr náš stažený soubor czech_republic_ee.map, na který ťukneme a to je vše. Dále je možnost přes Vyber mapový zdroj nastavit jaký mapový podklad chceme primárně zobrazovat při spuštění. V našem případě zvolíme Czech_republic_ee (Offline)
- Prozatím hotovo! Můžete v aplikaci otevřít Aktivní mapy a podívat se (ideálně při vypnutých mobilních datech a Wi-Fi), že funguje a zobrazuje se právě uložená offline mapa. Samozřejmě není problém si kdykoliv změnit mapový podklad a to tak, že v Aktivní mapy klikneme na symbol třech obdelníčků nad sebou (vlevo od tlačítka menu).
- Takto si můžete do telefonu nahrát více map (Slovensko, Rakousko, …) a pak dle potřeby mezi nimi přepínat.
Open street mapy z http://osm.paws.cz se pravidelně aktualizují, tak je dobré občas stáhnout novou verzi map a přepsat jím starý soubor.
Styly mapy
Mapy sice máme, ale proč si je nevylepšit a neusnadnit si tak orientaci v terénu o mapové styly, které obsahují turistické cesty, cyklo trasy, vrstevnice a další doplňující značení. Rozdíl mezi základní OSM mapou a stejnou mapou doplněnou o styly je velký (viz. obrázky níže)
- Offline OSM mapy již máme naistalované.
- Nyní potřebujeme stáhnout Mapová témata.
- Soubor, který jsme stáhli, je balík komprimovaných souborů .zip, tento balíček budeme potřebovat extrahovat (rozbalit), aplikace s ním jinak nebude umět pracovat. Extrahování můžeme vyvolat přímo v zařízení (kliknout na soubor a nechat rozbalit) nebo v PC a poté překopírovat do telefonu (bude to trvat dlouho, je zde spousty malých souborů).
- Máme-li v telefonu rozbalené mapové témata, ideálně na stejném místě jako mapy, jdeme na nastavení.
- V c:geo se klikneme na MENU (tři tečky), Nastavení, Mapa a zde v Složka se styly map musíme zvolit adresář (proklikat se), který jsme rozbalili. Zatrhnout jej (fajfkou), v mém případě adresář paws a dole potvrdíme OK.
- Vrátíme se na úvodní stránku aplikace a najedeme na Aktivní mapu. Předpokládejme, že máme vybranou offline mapu (např. Czech_republic_ee)
- Nyní si můžeme zkusit změnit styl přes MENU, Styl mapy… a zde zvolíme paws.xml (soubor je vždy ve formátu .xml).
- Mapa by se měla překreslit a vylepšit
- Můžete experimentovat i s jinými styly, ale mě funguje pouze základní mapové téma paws.
Základní OSM mapy
OSM mapy doplněné o styly map
I když jsou OSM mapy často aktualizovány a doplňovány dobrovolníky, nikdy nebudou žádné mapy 100%. Proto není špatné mít v telefonu i další mapy na porovnávání tras, třeba v ČR bezkonkurenční offline Mapy.cz a k nim stažené mapové podklady konkrétní země (vše je v aplikaci mapy.cz). Navíc lze z c:geo pomocí těchto map i navigovat (v c:geo otevřít konkrétní waypoint/finálku, navigovat, další externí aplikace, mapy.cz).
Další zajímavé zdroje map
Mapy pro jiné lokality než nejbližší okolí česka (využitelné pro c:geo, Locus, a:drake…)